1945 L'HISTOIRE

 

published by the Senior Class of

Derry Township High School

YEAGERTOWN, PENNSYLVANIA


VOLUME III

Class Colors Blue and White
Class Flower Red Rose
Class Motto “Enter To Learn, Go Forth To Serve”

"The Red Devils"


 

Board of School Directors

Isaac D. Steffen, President
Fred D. Haller, Vice President
Ralph C. Bell, Secretary
Alvin Miller
Samuel C. Mitchell
C. W. Peters, Jr.
Walter Shontz
A. Nelson Yearick

Principals

David L. Swartz, Supervising Principal
J. William Riden, Principal

Faculty

Dorcas Jane Fick, Commercial
Mabel Knepp Fultz, History
Mabel M. Gibboney,
English
Kathleen Smith Ilioff, Geography
Helen Burris Kerchner, Languages
Mary Stahlman Kester, Science
Fred M. King, Arithmetic
Jeanne Kreig, Dental Hygiene
Sylvia Smith Miller, Social Studies
Luella M. Nafzinger, English
Remona Cromwell Reinard, Geography
Sarah K. Richards, Instrumental Music
Elsie Heikes Rodgers, Vocal Music
Clara Stayner, Commercial
Betty Ruth Stine, Mathematics
Catherine L. Thompson, English
Merrill M. Wagner, Science

Class Officers

Leonard Carlson, President
Arthur Wallize, Vice President
Lucille Fowler, Secretary
Rocco Soccio, Treasurer


L’Histoire Staff

Arthur Wallize, Editor
Leonard Carlson, Associate Editor
Betty Hoopes, Associate Editor
Rocco Soccio, Business Manager
Neil Bobb, Assistant Business Manager
Jack Close, Assistant Business Manager
Martha Baker, Activity Editor; Betty Davis
Activity Editor; Mabel Kahler, Activity Editor
Helen Collins, Individual Writeups
Lucille Fowler, Individual Writeups
Betty Nale, Individual Writeups
Mary Kearns, Snapshots
David L. Swartz, Faculty Advisor

Graduates


Last Name First Name Nickname Course Activities
Baker Martha "Ba Ba" General Chorus 1, Basketball 1-4, L'Histoire Staff, Bowling Club, Cheerleader 3-4, War Savings Staff
Bargo Betty "Bargo" Academic Chorus 1-4, Kappa Delta Club 4
Bell Nora "Nora" Academic Chorus 1-4, Kappa Delta Club 4
Bersinger Don "Don" Academic Chorus 1-4, Band 1-2, Orchestra 1, Crimson Star Staff 3-4, Library 1, Kappa Delta Club 3-4, Class Play 3-4
Bingman Pauline "Sis" Commercial Chorus 1-4, Bowling Club
Bobb Neil "Ish" Commercial Chorus 1, Band 1-3, L'Histoire Staff, Basketball 1-4, Football Manager 4
Carlson Leonard "Snuffy" Academic Chorus 2-4, L'Histoire Staff, Crimson Star Staff 3-4, Library 1-2, Derry Swingsters, Class President
Close Jack "Jack" Commercial L'Histoire Staff, Basketball Manager 2
Collins Helen "Helen" Commercial Chorus 1-2, Band 1-4, Basketball 2-4, L'Histoire Staff, Class Play 4
Craig Kenneth "Snake" Commercial
Crotzer Kathleen "Kay" Academic Chorus 1-2,4, Bowling Club, Library 1-3, Kappa Delta Club 3, Crimson Star Staff 3-4, War Savings Staff
Dalby James "Ace" Academic Band 1-4
Davis Betty "Betty" Commercial Chorus 1-4, Band 1-4, L'Histoire Staff, Class Play 3, Sextette
Dupert Edith "Edith" Commercial
Eberts Olive "Sally" Academic Chorus 1-2, Band 1-4, War Savings Staff
Eddy George "George" Academic Chorus 1-4
Ernest Doris "Ernie" Commercial Chorus 1, 4, Basketball 1-4
Fisher Lamar "Shorty Commercial Chorus 1-4, Play 4, Library 1-4, Bowling Club, War Savings Staff
Fowler Lucille "Cil" Commercial Chorus, Basketball 1-4, L'Histoire Staff, Bowling Club, Cheerleader 3-4, War Savings Staff, Class Secretary
Goshen Patricia "Patsy" Commercial Chorus 1-4, Library 1-4, Sextette, Bowling Club, Crimson Star Staff
Gunderman Audrey "Gundy" Commercial Chorus 1-4, Library 1-4, Class Play 3
Habbershon Kathleen "Katie" Commercial Chorus 1-2, 4
Henry Hazel "Henry" Commercial Chorus 2-4
Hoopes Betty "Betts' Commercial Chorus 2-4, Crimson Star Staff 3-4, L'Histoire Staff, Class Play 3-4, Bowling Club
Kahler Mabel "Kayo" Commercial Chorus 1-2, Basketball 1-4, Crimson Star Staff 3-4, Bowling Club, L'Histoire Staff, Library 1-2
Kearns Mary "Kearns" Commercial Chorus 1-2, Library 2-3, Bowling Club, L'Histoire Staff
Kennedy Fay "Fay" Commercial Chorus 1, Basketball 1, 3-4, Bowling Club, Cheerleader 4, War Savings Staff
Knouse Carl "Bouncer" Academic Band 3-4
Krick Estella "Stella" Commercial Bowling Club, Crimson Star Staff 4
Kuhns Agnes "Koonie" Commercial Chorus 1, Bowling Club
Lingle Itha "Ith" Commercial Chorus 1-4, Crimson Staff 3-4, Basketball 2-4, Bowling Club, Band 1-2
McCartle Betty "Cart Wheel" Academic Chorus 1-4, Kappa Delta Club 3-4
McKnight Mae "Micky" Academic Chorus 1-4, Kappa Delta Club 3-4
Miller Betty "Effie" Commercial Chorus 1-4, War Savings Staff
Miller Dorothy "Dot" Commercial Chorus 2-4, Bowling Club
Mitchell Frances "Mitch" Academic Chorus 1-4, Kappa Delta Club 3, Crimson Star Staff 3-4, Class Play 3-4, Sextette
Nale Betty "Betts" Commercial Chorus 1-4, L'Histoire Staff
Palm Dean "Dean" Academic Band 3-4
Partchey Rosaline "Posy" Academic Chorus 1-4, Sextette
Patterson Mildred "Dolly" Commercial Chorus 1-4, Library 1, Bowling Club
Peters Robert "Bob" Academic Chorus 1, Football 3-4, Basketball 4
Reinard Rosene "Rosey" Commercial Chorus 1-4
Righter Edith "Edie" Commercial Chorus 1-4
Romig Jessie "Jess" Commercial Chorus 3-4, Sextette
Runkle Ruth "Blondie" Commercial Chorus 1-4, Class Play 3-4, Library 4
Sankey Anna "Slug" Commercial Chorus 1-4, Sextette, Class Play 3-4
Shaffer Susan "Sue" Academic Chorus 1-4, Kappa Delta Club 3-4
Singley Thelma "Cora" Commercial Chorus 1-4, Class Play 3-4, War Savings Staff
Soccio Rocco "Rookie" Commercial Chorus 2, Band 1-2, Class Play 4, Crimson Star Staff 4, L'Histoire Staff, Class Treasurer
Steffen Ruth "Ruthie" Commercial Chorus 1-2, Crimson Star Staff 3-4, Bowling Club
Stever Otis "Oty" Commercial Football 3-4
Stimley James "Jim" Academic Band 2-3, Basketball 4
Swanger Russell "Russ" Academic Chorus 1,4, Band 1-4, Class Play 3-4
Ucic Helen "Helen" Commercial Chorus 1-4, War Savings Staff
Wallize Arthur "Art" Academic Crimson Star Staff 3-4, Band 1-3, L'Histoire Editor, Derry Swingsters, Class Vice President
Wear John "John" Academic Chorus 1, Band 1-4, Class Play 4
Yearick Richard "Dick" Academic Football 3-4
Young William "Bill" Academic Basketball 4, Football Manager 4

Two Members withdrew during the Junior year to enter the armed forces:
Jack Barnes
Donald Rager

 

In Memoriam

 

Barnes, Jack A., May 17, 2004

Barner (Eberts), Olive, February 8, 1989

Bobb, Neil, November 21, 1991

Collins, Helen, June 25, 1996

Dalby, James, June 18, 2012

Bowersox (Miller), Dorothy Pauline, February 24, 2003
Eddy, George, December 10. 1989
Elsesser (Ernest), Doris, November 1, 1995
Everly (Davis), Betty, May 9, 2004

Gilchrist (Crotzer), Kathleen, September 18, 1989
Guerrini (Gunderman), Audrey, June 3, 2008

Harshbarger (Kahler), Mabel, October 22, 2007

Kemp (McCartle), Betty, February 27, 1994

McKeehan (Romig), Jessie, March 25, 2013
Malpezzi (McKnight), Mae, 1988

Mandry (Kearns), Mary, March 9, 2012
Martin (Ucic), Helen, March 27, 1986
Mazuc (Righter), Edith, February 10, 2001
Miller (Dupert), Edith, January 31, 1993

Nixon (Lingle), Itha, July 1, 2010
Norman (Partchey), Rosaline, January 1971
Palm, Dean, October 13, 1995

Patterson, Mildred L., January 18, 2005

Pennebaker (Reinard), Rosene, September 21, 2012

Rager, Donald, December 23, 2004
Smith (Singley), Thelma, November 21, 1981
Stever, Otis, March 2, 2004
Swanger, Russell, October 3, 2003
Yearick, Richard, September 2, 1991

Warner (Baker), Martha, February 14, 2012

Watts (Shaffer), Susan R., January 30, 2005

Wear, John, December 7, 2008

Young, William, July 22, 2005

 

Football Team


Robert Suloff, Co-Captain Left End Raymond Casner
Donald Shreffler Left Tackle Richard Kelly
Richard Yearick, Co-Captain Left Guard George Burdick
Weldon Lane Center Harold Davis
William Goss Right Guard Robert reed
Harold Baker Right Tackle John Watson
Robert Peters Right End James Hummel
Earl Greenaway Quarterback Paul O'Donnell
Joe O'Donnell Left Halfback Max Haller
Robert Gilbert Right Halfback Ronald Crawford
Joe Shade Fullback Otis Stever

Substitutes: Herman Barner, Raymond Bingaman, John Bupp, William Downing
Managers: Neil Bobb, Alan Readdy, William Young

Coaches: Orvin W. Troy, Fred M. King

Boys' Basketball Team


Neil Bobb Forward Joseph O'Donnell
Robert Peters Forward James Hummel
Harold Baker Guard James Collins
William Young Guard Donald Kearns
Robert Gilbert Center Robert Reed
James Stimely Forward Harold Steffen

Managers: Harold Davis, James Fisher

Coach: Fred M. King

Girls' Basketball Team


Martha Baker Forward Etta Baker
Mabel Kahler Forward Nancy Wiker
Lucille Fowler Forward Margueritte McBride
Helen Collins Guard Alice Ann Parks
Fay Kennedy Guard Raylene Bressler
Lois Mowery Guard Patricia Hannon
Shirley Kupple Guard Ruth Snook

Manager: Helen Bartha

Coach: Betty Ruth Stine

Cheerleaders


Martha Baker, Raylene Bressler, Lucille Fowler, Fay Kennedy, Lois Mowery

 



Contributed for use in the USGenWeb Archives by Jesse Davis

Copyright 1997-2014, USGenWeb Archives and Individual File Contributors.

 

Mifflin County USGenWeb Archives ~ Education

 

Mifflin County USGenWeb Archives ~ Index Page

 

USGenWeb Archives Project Pennsylvania

 

USGenWeb Archives

 

 


This page was last updated 12/30/2013